Największe sukcesy Gimnazjum w roku szkolnym 2005/2006:

1. W Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Sejm Dzieci i Młodzieży 2006", za bardzo dobre prace na temat: "Ekologia - wybór przyszłości" trzy uczennice naszego Gimnazjum zdobyły mandat poselski. Posłankami zostały: Jowita Iwańska  i Sandra Iwańska z kl. IIe oraz Sylwia Witczak z kl. IIIa. Uczennice wezmą udział w XII Sesji Sejmu w Warszawie 1 czerwca 2006 roku.

2. W piątek, 7 kwietnia, o godzinie 10.00 w Gimnazjum nr 1 im. Żeromskiego odbył się koncert recytatorski poezji Franciszka Becińskiego. W części artystycznej konkursu wystąpili uczniowie naszego Gimnazjum oraz piosenkarka Barbara Kalinowska. Wyróżnienie zdobył uczeń klasy Ia - Jakub Malcer z Gimn. nr 1 we Włocławku (op. p. Nowakowska).

3. W Ogólnopolskim Konkursie Literackim organizowanym przez „Poznańskie Spotkanie Targowe”, pod patronatem Instytutu Książki i Radia Merkury nagrodzeni zostali: Magda Seweryniak i Maciej Raczkowski z kl. IIIa. Napisali prace na temat: „Kto Ty jesteś? Co to znaczy być Polakiem w początkach XXI wieku” pod kierunkiem polonistki p. Małgorzaty Biernackiej. Sukces jest tym większy, że są to jedyni przedstawiciele Włocławka i woj. kujawsko-pomorskiego nagrodzeni w tym konkursie, na który wpłynęło 457 prac z całej Polski.

4. W tegorocznej XV edycji konkursu "Europa w szkole" na etapie wojewódzkim uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca w zakresie tworzenia prac literackich:

I. miejsce – Magdalena Seweryniak z kl. IIIa

I. miejsce – Angelika Dębowska z kl. IIIa

II. miejsce – Justyna Krauze z kl. Ia

III. miejsce – Marta Poturalska z kl. IIIa

Wyróżnienie – Sylwia Witczak z kl. IIIa

Wyróżnienie – Michał Wojciechowski z kl. IIIa

5. Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" była organizatorem konkursu "Pomóżcie nam zachować pamięć". Uczennica naszego gimnazjum Agnieszka Orankiewicz za pracę "Wspomnienia babci w latach 1939-1945" otrzymała wyróżnienie. Opiekę merytoryczną nad uczennicą sprawuje p. Artur Grzegorzewski.

6. W kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu "Zachowaj trzeźwy umysł" uczennica klasy II e - Sandra Iwańska została wyróżniona i z rąk Prezydenta Miasta Włocławka otrzymała nagrodę za udział w w/w konkursie. Pracę przygotowała pod opieką p. Marka Kaźmierskiego - nauczyciela informatyki.